Zwalczanie ptasiej grypy

Zwalczanie ptasiej grypy

Ptasia grypa – Grypa ptaków (AI – Avian influenza) jest chorobą zwierząt występującą na całym świecie, uważaną za bardzo zakaźną i zaraźliwą wśród drobiu, która prowadzi do ich umieralności. Wirus grypy wywołują niektóre szczepy podtypów H5 i H7 wirusa grypy typu A z rodziny Orthomyxoviridae. Znanych jest 16 podtypów hemaglutynin (H) i 9 neuramidaz (N). HEMAGLUTYNINA – HA, odpowiada za powiązanie się wirusa z komórką i wniknięcie do jej wnętrza. Natomiast NEURAMIDAZA – NA, odpowiada za uwolnienie się kopii wirusa z zainfekowanych komórek i przeniesienie się do dalszych miejsc ciała gospodarza. Najgroźniejsze kombinacje podtypów to: H9N2, H7N1, H5N9, H5N2, H5N1. Przyczyną zakażenia jest migracja dzikich ptaków, która przenosi wirusa grypy poprzez kał, wydzielinę z oczu, wydzielinę z dróg oddechowych i wydychane powietrze. Wystarczy 1 gram kału dzikiego ptaka, aby zaraził on gatunki ptaków takich jak: kury, strusie, gęsi, perliczki, indyki, ptaki łowne.

Objawy choroby drobiu

Dzikie ptaki chorobę grypy ptaków przechodzą łagodnie, u drobiu natomiast charakterystyczne oznaki występowania wirusa są uwarunkowane od zjadliwości szczepu wirusa, środowiska, gatunku ptaków. Objawami grypy drobiu są gorączka, nastraszone pióra, brak apetytu, zasiniona głowa, powieki oraz grzebień. Specyficznymi oznakami posiadania wirusa grypy przez drób są biegunki, problemy w poruszaniu się i oddychaniu, a także krwiste wydzieliny z nozdrzy. Wysoce zjadliwa grypa ptaków (HPAI) / H5N8) pojawia się bardzo szybko, jej okres wylęgania to 3-7 dni. Wirus grypy ptaków jest bardzo śmiertelny, a w szczególności u młodszych niż 4 miesiące drobiu.

Czy człowiek może zarazić się wirusem grypy ptaków?

Wirus ptasiej grypy sporadycznie powoduje zakażenia u ludzi, jeśli mają oni bezpośredni kontakt z zakażonym drobiem. Choroby te wywołują objawy charakterystyczne do zwykłej grypy tj.: infekcje dróg oddechowych, zapalenie spojówek, gorączka. W przypadku zakażenia wirusem H5N1 wystąpić mogą również bóle brzucha i nudności. Istnieje kilka przypadków zakażenia ludzi wirusem grypy drobiu, m.in. w 1997 roku w Hong-Kongu 18 osób, w latach 2001-2003 -86 osób chorych.

Należy podkreślić jednak, że zakażenia te, to pojedyncze przypadki wystąpienia wirusa grypy ptaków u ludzi i przestrzegając zasady higieny ryzyko zarażenia się jest niewielkie. Kilka przypadków zakażenia w Azji i Afryce wynikać mogą z nieprzestrzegania tych zasad w przeszłości. Niemniej jednak zaleceniem WHO jest unikanie kontaktu z ptakami, bez względu na to czy są one zdrowe, czy nie.

Ptasia grypa bardzo szybko rozprzestrzenia się przez paszę, sprzęt, środki transportu, wędrówki gryzoni, ptaków oraz człowieka. Wirus grypy jest bardzo odporny i może długo przebywać poza organizmem.

Zapobieganie ptasiej grypy

Zgodnie z wytycznymi Powiatowego Lekarza Weterynarii należy przestrzegać określonych zasad, aby ustrzec się przed wirusem ptasiej grypy (HPAI, H5N8). Jedną w ważniejszych metod jest izolowanie drobiu od czynników zewnętrznych. Drób nie może mieć kontaktu z żadnym ptactwem, a ich zbiornik z wodą i jedzeniem powinien być odpowiednio przykryty. Zakażenie kur i indyków może nastąpić w przypadku czyszczenia pomieszczeń wodą ze zbiorników wodnych i rzek, tak więc należy tego również przestrzegać. Często zdarza się, że ludzie karmią drób na zewnątrz kurników, co również trzeba ograniczyć, aby nie wabić dzikich ptaków. Wskazana jest ostrożność jeżeli chodzi o ludzi obsługujących fermy drobiu. Należy ograniczyć ich liczebność do minimum oraz zakazać przemieszczania się pomiędzy budynkami, w których znajduje się jedzenie dla zwierząt. Wirusy grypy są wrażliwe na powszechnie stosowane maty dezynfekcyjne, które nasączone są środkiem dezynfekcyjnym. Takie maty powinny znajdować się przed każdym wejściem do budynku fermy drobiu. Zaleceniem lekarza weterynarii jest również niemożność wjazdu samochodów na teren fermy niezwiązanych z działalnością. Pojazdy należące do zakładu utylizacji, dowozu paszy przed wjazdem na teren gospodarstwa muszą być zdezynfekowane. Dużą rolę w rozprzestrzenianiu się wirusa grypy ma odzież, w którą ubrani są ludzie wchodząc do środka fermy. Należy zatem używać odpowiedniej odzieży ochronnej. Zachowanie zasad higieny takich jak mycie rąk przed wejściem do budynków inwentarskich jest bardzo ważne. W celu zabezpieczenia się przed ptasią grypą ludzie pracujący przy drobiu nie powinny mieć styczności z innym ptactwem. Aby ognisko ptasiej grypy nie zostało wykryte na fermie drobiu należy zaopatrzyć się w leki przeciwwirusowe. Pamiętajmy także o obróbce termicznej naszego jedzenia, ponieważ dopiero w temperaturze powyżej 700C wirus ptasiej grypy ginie.

Zwalczanie wirusa grypy ptaków

W przypadku, gdy stwierdzono w gospodarstwie ognisko grypy drobiu zadania firmy dezynfekującej określa Powiatowy Lekarz Weterynarii. Prowadzi on akcję zwalczania grypy ptaków zgodnie z zaleceniami opisanymi w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków.

Zakład Dezynfekcji, Dezynsekcji i Deratyzacji Andrzeja Panfila stosuje profesjonalne środki dezynfekcyjne wykorzystując odpowiednie metody wykonania zabiegu. Przeprowadzając zwalczanie grypy ptaków i dobierając preparat do dezynfekcji należy uwzględnić specyfikę gospodarstw, środków transportów. Usługę zwalczania wirusa grypy ptaków przeprowadza się w kilku etapach. Bieżące odkażanie wykonuje się w obecności drobiu, u którego stwierdzono wirusa grypy ptaków. Następnie po usunięciu padłego drobiu z fermy zakład dezynfekcji przeprowadza odkażanie wstępne. Po końcowym oczyszczeniu terenu i po stwierdzeniu Powiatowego Lekarza Weterynarii, że ognisko wirusa jest wygasłe teren dezynfekuje się jeszcze raz.

Zakład Dezynfekcji, Dezynsekcji i Deratyzacji Andrzeja Panfila przeprowadza dezynfekcję na wirus grypy ptaków w wielu gospodarstwach na terenie całej Polski. Zachęcamy do kontaktu, otrzymają Państwo wszystkie niezbędne informacje na temat ptasiej grypy. Zapraszamy do skorzystania z usługi dezynfekcji na ptasią grypę. Posiadamy nowoczesny sprzęt do dezynfekcji zarówno dużych powierzchni, jak i mniejszych.

Zobacz relację ze zwalczania ptasiej grypy

Oferujemy profesjonalne, skuteczne środki dezynfekcyjne, maty do dezynfekcji stosowane w celu zapobiegania pojawienia się wirusów grypy ptaków.

    Darmowa wycena!

    Masz pytania lub potrzebujesz naszej pomocy? Może interesuje Cię wycena naszych usług? Wyślij zapytanie, a odpowiemy na nie najszybciej jak to możliwe.

    Tę stronę chroni rozwiązanie reCAPTCHA. Obowiązuje Polityka Prywatności oraz Regulamin Google.

    Zadzwoń do nas!