Zwalczanie rybików cukrowych

Zwalczanie rybików cukrowych

Rybiki (Szczeciogonki Thysanura) są to owady przypominające kształtem małe rybki, pokryte łuskami, stąd też zostały nazwane rybikiem. Owady posiadają 3 długie wyrostki na odwłoku, mają szeroką przednią część ciała, zwężoną ku tyłowi. Wyróżnić możemy rybik cukrowy i rybik piekarniany.

Rybiki cukrowe

Rybiki cukrowe mają ciało długości około 10 mm, są błyszczące w kolorze srebrnym, stąd określa się je również jako srebrzyki. Owady pokryte są brązowymi łuskami, natomiast spód ciała i odnóża są jaśniejsze. Ich czułka skierowane są do przodu i mają długość do 8mm. Rybik cukrowy posiada trzy przysadki na końcu odwłoka. Temperatura w której najchętniej przebywają sięga od 22oC. Rybik żywi się szczególnie resztkami po produktach spożywczych tj. białkiem, skrobią, cukrami oraz nawet gazetami czy papierem toaletowym. Rybik jest odporny na brak jedzenia, potrafi on wytrzymać bez niego nawet rok.

Rybiki piekarniane

Rybiki piekarniane nieznacznie różnią się wyglądem od rybików cukrowych. Mają one ciało pokryte żółtawymi i czarnymi łuskami i posiadają dłuższe od swojego ciała czułki. Owady te mają odnóża i całe ciało dłuższe od rybika cukrowego. Jeżeli chodzi o występowanie rybików to zarówno rybiki cukrowe jak i rybiki piekarniane występują w podobnych miejscach tj. w wilgotnym terenie w wielu krajach świata, z tym że jak sama nazwa wskazuje rybiki piekarniane preferują piekarnie i magazyny spożywcze, gdyż tam jest wyższa temperatura tj. 380C. Ich długość ciała wynosi do 8 mm.

Gdzie możemy znaleźć rybiki?

Rybiki możemy znaleźć w młynach, piekarniach, w zawilgoconym mieszkaniu, łazience, piwnicy, magazynie, kuchni. Srebrzyki najczęściej zasiedlają ciemne i wilgotne miejsca. Rybiki występują również na zewnątrz budynków, w opuszczonych ptasich gniazdach, pod korą drzew. Te małe owady przemieszczają się po przewodach hydraulicznych do naszych ciepłych i wilgotnych domów. Rybiki możemy dostrzec w naszym mieszkaniu najczęściej nocą. Owady po zapaleniu światła przez człowieka uciekają specyficznymi zygzakowatymi ruchami do swoich kryjówek. Rybiki szukając wilgotnej powierzchni wpadają do wanien i zlewów, które stanowią dla nich pułapkę, ponieważ ze względu na nieumiejętność wspinania się po gładkich i pionowych miejscach nie mogą z nich uciec.

Szkodliwość rybików

Jeżeli chodzi o szkodliwość tych insektów to jest stosunkowo niewielka w przypadku występowania pojedynczych sztuk nieproszonych gości- rybików. Jednakże, gdy rybiki pojawią się masowo w naszych mieszkaniach, wówczas mogą one zniszczyć tapety, książki czy zanieczyścić produkty spożywcze.

Rybiki cukrowe w domu- co zrobić, aby nie dopuścić do ich pojawienia się?

Rybiki cukrowe lubią wilgotność, więc aby nie dopuścić do ich pojawienia się w domu musisz pozbyć się wilgoci. Należy uszczelnić rury, okna, usprawnić wentylację oraz szczególnie istotne jest usunięcie stojącej wody. W celu nie znalezienia rybików w naszym mieszkaniu oraz łazience trzeba wietrzyć te pomieszczenia, a zwłaszcza istotne jest osuszanie produktów spożywczych znajdujących się w wilgotnych miejscach i przechowywanie ich w szczelnych pojemnikach. Warto zaopatrzyć się w pochłaniacze wilgoci w kuchni, łazience i innych wnętrz naszego mieszkania. Przemrażanie pomieszczeń, w których jest inwazja rybików jest także skuteczne, ponieważ rybiki są wrażliwe na niską temperaturę i w 150C szkodnik ginie. Domowe porządki – odkurzanie kuchni i łazienki jest także ważne. Należy pozbyć się wszelkich szczelin w naszym domu, które stanowią kryjówkę dla rybików. Warto oświetlić nasze łazienki i inne wilgotne pomieszczenia mieszkania. Aby zminimalizować przemieszczanie się rybików z dworu pamiętajmy o regularnym zmiataniu liści wokół domu.

W przypadku, gdy powyższe, domowe sposoby nie dadzą rezultatu i rybiki cukrowe będą obecne w naszej kuchni, łazience, należy wówczas wezwać profesjonalną firmę dezynsekcyjną, która zastosuje skuteczne sposoby ich pozbycia się.

Zwalczanie rybików

Zakład Dezynfekcji Dezynsekcji i Deratyzacji Andrzeja Panfila stosuje zintegrowane metody zwalczania szkodników (IPM), dzięki czemu jest w stanie szybko i skutecznie pozbyć się rybików.

Sposoby zwalczania srebrzyków to m.in. przeprowadzenie dezynsekcji metodą chemiczną poprzez użycie trutek pokarmowych. Należy je porozstawiać w miejscach przebywania owadów. Pozbyć się rybików można także używając skuteczne insektycydy pyretroidowe, które dokładnie trzeba nanieść na miejsca takie jak podłoga, ściany, szczeliny, szpary. Dezynsekcję można przeprowadzić poprzez oprysk bądź zamgławianie ULV, które rozprowadzi środek w każde miejsce. Bezwonne preparaty owadobójcze są długotrwałe w swoim działaniu. Aby wykryć, czy w danym miejscu występują rybiki cukrowe warto zastosować pułapki lepowe i porozstawiać je w pomieszczeniach, w których mogą przebywać, np. pułapka klejowa typu Panko.

Zapraszamy do skorzystania z usług profesjonalnego zwalczania rybików! Zakład Dezynfekcji, Dezynsekcji i Deratyzacji Andrzeja Panfila to gwarancja wykonania skutecznego zabiegu pozbycia się szkodników. Zadzwoń do nas, a uzyskasz niezbędne informacje odnośnie usługi.

    Darmowa wycena!

    Masz pytania lub potrzebujesz naszej pomocy? Może interesuje Cię wycena naszych usług? Wyślij zapytanie, a odpowiemy na nie najszybciej jak to możliwe.



    Tę stronę chroni rozwiązanie reCAPTCHA. Obowiązuje Polityka Prywatności oraz Regulamin Google.


    Zadzwoń do nas!