Dezynfekcja

Dezynfekcja

Dezynfekcja nazywana również odkażaniem, to szereg zabiegów, mających na celu zlikwidowanie szkodliwych drobnoustrojów na powierzchniach i przedmiotach użytkowych. Do jej przeprowadzenia używa się różnych środków dezynfekujących zależnie od rodzaju mikroorganizmów, które należy wyeliminować (wirusy, bakterie, grzyby, formy przetrwalnikowe itp.).

Wybierając naszą firmę zapewniamy Ci:

  • szybki czas realizacji usługi na terenie całej Polski, m.in : dezynfekcja w Inowrocławiu, dezynfekcja w Poznaniu, dezynfekcja w Bydgoszczy, dezynfekcja w Warszawie, dezynfekcja w Gdańsku, dezynfekcja w Toruniu, itd.
  • bezpieczeństwo przeprowadzonej dezynfekcji zarówno dla ludzi, jak i zwierząt,
  • dobór metody dezynfekcji oraz preparatu, który jest zgodny z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministerstwem Zdrowia.

Czynniki dezynfekcji

Dezynfekcję przeprowadza się wykorzystując czynniki chemiczne, fizyczne, termiczno- chemiczne.

Czynniki fizyczne

Odkażanie powierzchni poprzez czynniki fizyczne oznacza niszczenie wirusów i drobnoustrojów za pomocą:

  • promieniowania, gdzie jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje się promienie UV o długości fali 256 nm. Promienie zabijają drobnoustroje występujące w powietrzu,
  • stosując parę wodną. Proces ten wymaga użycia specjalnych urządzeń i polega na skierowaniu gorącego strumienia pary pod ciśnieniem wytwarzanego przez nie w temperaturze 100 105 0C, do dezynfekcji na czyszczoną powierzchnie, likwidując tym samym wszystkie znajdujące się na niej patogeny.

Czynniki chemiczne

Do przeprowadzenia skutecznej dezynfekcji powierzchni wykorzystuje się także czynniki chemiczne. Zgodnie z tym co podaje Wikipedia szczególnie istotne używa się następujące rodzaje, które niszczą drobnoustroje, formy przetrwalnikowe, wirusy: alkohole, czwartorzędowe sole amoniowe, aldehydy, związki fenolowe, biguanidy, związki metali ciężkich, np. związki srebra, miedzi, rtęci, związki halogenowe, np. jodyna, chloramina, jodofory, fiolet krystaliczny (gencjana), mleczan etakrydyny (Rivanol), utleniacze – ozon (O3), nadtlenki, np. H2O2 lub nadmanganiany, np. nadmanganian potasu, tenzydy, np. mydła, kwasy i zasady.

Stosując preparaty, środki do dezynfekcji należy pamiętać, że im większe stężenie oraz czas działania jest dłuższy, tym większa skuteczność przeprowadzonej usługi dezynfekcji.

Do każdego problemu należy ustalać dawkę preparatu indywidualnie.

Najczęściej na wykonaną usługę dezynfekcji mają wpływ: rodzaje danych powierzchni, stężenie i formulacja czynnika, okres działania, temperatura.

Dezynfekcję produktów, powierzchni, itd przeprowadza się używając również metody termicznochemicznej, która polega na zastosowaniu metody chemicznej, a ponadto dodatkowemu wpływaniu na powierzchnię/skażony materiał poprzez wysoką temperaturę z wykorzystaniem sprzętu.

Metody dezynfekcji

Stosuje się powszechnie różnego rodzaju metody dezynfekcji, takie jak:

  • polewanie,
  • oprysk drobnokroplisty (metoda używana do dezynfekcji powierzchni zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń),
  • zanurzanie (dot. przedmiotów),
  • zamgławianie na zimno i gorąco.

Wśród wielu metod, jest to usługa, którą zdecydowanie warto wybrać, stosuje się ją zazwyczaj w zamkniętych pomieszczeniach. Polega na uwolnieniu środka dezynfekującego z silnym strumieniem powietrza. Wówczas mgła rozprzestrzenia się i dociera do każdej, nawet najmniejszej szczeliny. Jest to jedna ze skuteczniejszych form zabezpieczenia zakładu przed wirusami, bakteriami, którą nasz wykwalifikowany zespół profesjonalistów stosuje. Aby przeprowadzić dokładną dezynfekcję, preparat wnikał nawet w najmniejsze powierzchnie -szczeliny i szpary wykorzystujemy nowoczesne zamgławiacze.

Wyróżnia się metody zamgławiania:

  • Zamgławianie ULV (ang. ultra-low volume, czyli ultra mała objętość) należy do jednej z najlepszej metody dezynfekcji. Zamgławianie na zimno polega na możliwości wytworzenia kropelek o mikroskopijnej średnicy i rozprowadzeniu ich za pomocą generatora zimnej mgły. Małe krople unoszą się w powietrzu docierając do każdego zakamarka, pokrywając wszystkie powierzchnie. Zaletą wykorzystania generatora ULV jest wysoka jakość zabiegu przy użyciu minimalnych ilości substancji biobójczych.
  • Zamgławianie termiczne – Polega na wykorzystaniu zamgławiania utworzonego z mieszaniny cieczy roboczej – wody, środka biobójczego i nośnika (na bazie gliceryny) poprzez zastosowanie termicznej wytwornicy dymu. Ciecz robocza odparowuje pod wpływem wysokiej temperatury, a następnie skrapla się przy kontakcie z chłodniejszą atmosferą pomieszczenia. W zamgławianiu termicznym powstaje mgła o średnicy kropli już od 0,5 mikrona utrzymuje się ona w powietrzu znacznie dłużej aniżeli mgła zimna, co umożliwia dłuższy kontakt preparatu bójczego ze zwalczanym organizmem. Zamgławianie termiczne wykonywane jest we wszystkich miejscach, gdzie chcemy zwalczyć drobnoustroje. Usługa przydatna w przypadku dużych pomieszczeń zamkniętych, a także na terenie otwartym.
Ozonowanie

Dezynfekcja, którą stosuje się w pomieszczeniach bez użycia środków chemicznych, należy wykorzystać urządzenie wytwarzające ozon. Jest to w pełni bezpieczny proces, w którym nie są używane żadne środki chemiczne. Należy jednak podkreślić, że mimo, iż ozon jest bezpieczny to w przypadku przekroczenia jego normy stężenia może być trujący. Szkodliwe stężenie to poziom, powyżej 0,08 ppm, ozon jest wówczas niebezpieczny dla ludzi i zwierząt.

Gazowanie

Dezynfekcja używana w przypadku zamkniętych pomieszczeń, która polega na zastosowaniu substancji dezynfekującej -fumigantów tj. produkty chemiczne w postaci dymu, pary lub gazu.na określony czas.

Oferujemy następujące usługi związane z dezynfekcją:

  • dezynfekcja po zgonie,
  • ozonowanie, likwidacja przykrych zapachów
  • mycie kurników, zwalczanie kokcydiozy,
  • dezynfekcja Koronawirus COVID 19,
  • białkowanie, bielenie chlewni, obór i innych pomieszczeń,
  • sprzedaż produktów do dezynfekcji, m.in: płyn do dezynfekcji rąk, preparaty/produkty do mycia i dezynfekcji, itd.

Gdzie przeprowadzamy dezynfekcję?

Odkażanie, dezynfekcję powierzchni przeprowadzamy w wielu sektorach m.in:

  • domu – dezynfekcja dotyczy pomieszczeń domu, mieszkań, garaży, itd.
  • rolnictwa – dezynfekcja stosowana w chlewniach, kurnikach, oborach,
  • medycyna – dezynfekcja dotyczy wyposażenia sanitarnego, narzędzi sanitarnych, szpitali,
  • transportu – dezynfekcja samochodów, kontenerów,
  • użyteczności publicznej: dezynfekcja przedszkoli, szkół, pomieszczeń urzędów,
  • firm – pomieszczeń magazynowych, biurowych,
  • hotelarstwa – dezynfekcja pokoi, sal, kuchni.

Skuteczność dezynfekcji

Wybierając Zakład DDD Andrzeja Panfila i korzystając z usług dezynfekcji mają Państwo gwarancję przeprowadzonego skutecznego zabiegu odkażania.

Szczególnie ważnym czynnikiem w efektywnie przeprowadzonej dezynfekcji są używane preparaty, środki chemiczne, które muszą mieć właściwe stężenie. Stosowana usługa musi uwzględniać odpowiednio dopasowane preparaty, które powinny być również właściwe do temperatury, pH, wilgotności. Główny czynnik, który należy przede wszystkim wziąć pod uwagę w przypadku dezynfekcji to gatunek i liczebność drobnoustrojów.

Zapraszamy do kontaktu! Uzyskają Państwo wszystkie niezbędne informacje na temat danych produktów do dezynfekcji, zastosowanych metod w celach likwidacji drobnoustrojów. Z chęcią udzielimy odpowiedzi w przypadku Twoich pytań!

Nasz zakład jest specjalistą w dziedzinie dezynfekcji. Dostosowujemy się do potrzeb klienta zarówno indywidualnego, jak i dużych zakładów. Poziom wykonanej usługi dezynfekcji przez naszą firmę jest wysoki! Zadzwoń w celu uzyskania więcej informacji o usłudze!

Przykładowe realizacje usługi dezynfekcji

    Darmowa wycena!

    Masz pytania lub potrzebujesz naszej pomocy? Może interesuje Cię wycena naszych usług? Wyślij zapytanie, a odpowiemy na nie najszybciej jak to możliwe.



    Tę stronę chroni rozwiązanie reCAPTCHA. Obowiązuje Polityka Prywatności oraz Regulamin Google.


    Zadzwoń do nas!