Ozonowanie

Ozonowanie

Ozon to gaz niepalny. Ze względu na swoje bakteriobójcze działanie określany jest jako najsilniejszy preparat przeznaczony do dezynfekcji. Jest to cząsteczka tlenu, która składa się z trzech atomów – O3. Gaz ten stosowany jest, aby oczyszczać pomieszczenia z bakterii, grzybów, drobnoustrojów oraz likwidować nieprzyjemne zapachy. Działanie ozonu polega na utlenianiu zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych. Ozon to gaz wysoko reaktywny, co oznacza, że trzeci atom tlenu oddziela się od reszty i łączy z innymi cząsteczkami utleniając bakterie, wirusy, pleśnie i grzyby.

Dezynfekcja ozonem polega na usunięciu bakterii, wirusów i grzybów oraz ich przetrwalników, kiedy stężenie ozonu wynosi 13 µg/dm3. Wybór tej metody dezynfekcji nie wymaga użycia żadnych środków bakteriobójczych, a mimo to oczyszcza powietrze z mikroorganizmów.

Jest to metoda, którą stosuje się w pomieszczeniach wykorzystując urządzenie wytwarzające ozon -tj. generator ozonu.

Ile czasu trwa ozonowanie pomieszczeń?

Czas przeprowadzenia zabiegu zależy od wielkości powierzchni. Może on trwać od 30 minut do kilku godzin.

Czy ozonowanie jest bezpieczne dla naszego zdrowia?

Należy jednak podkreślić, że mimo, iż ozon jest bezpieczny to w przypadku przekroczenia jego normy stężenia może być trujący. Szkodliwe stężenie to te, powyżej 0,08 ppm w powietrzu, ozon jest wówczas niebezpieczny dla ludzi i zwierząt. Należy zatem pamiętać, aby nieprzeszkolone osoby nie podejmowały się samodzielnie ozonowania pomieszczeń, tylko zleciły usługę tą wyspecjalizowanej firmie ddd. Pomieszczenie poddane ozonowaniu musi być odpowiednio zabezpieczone. Podczas dezynfekcji mieszkania nie mogą znajdować się ludzie i zwierzęta. Po ozonowaniu, zakończeniu odkażania mieszkania należy odczekać kilka godzin, aż stężenie ozonu będzie odpowiednie, a następnie wywietrzyć pomieszczenie. Ozon rozpada się na zwykły tlen, a więc jest dla nas później nieszkodliwy.

Ozonowanie – zalety zastosowania

Wykonanie usługi ozonowania to przede wszystkim poprawa jakości powietrza w pomieszczeniu oraz ich sterylizacja, a także usunięcie wszelkiego rodzaju odoru. Dezynfekcja pomieszczeń poprzez ozonowanie to gwarancja całkowitego zniszczenia roztoczy kurzu domowego, a nie tylko jej maskowania. Ozonowaniu można również poddać pomieszczenia hotelarstwa i gastronomi, wówczas nieprzyjemny zapach z przyrządzania posiłków, czy pozostały odór od papierosów będzie całkowicie usunięty. Ważne dla naszego zdrowia jest, aby zniszczyć występujące w powietrzu alergeny, co również dezynfekcja z wykorzystaniem ozonu robi. Zabieg ozonowania to proces, który niszczy stęchły zapach z domków campingowych. Szczególnie istotną zaletą zastosowania ozonu jest likwidacja zapachu po zmarłym, po procesach rozkładu ciała. Ozonowanie jest również skuteczne, aby zabić zapach spalenizny pozostałej w wyniku pożaru. Warto przeprowadzić ozonowanie jeżeli w starych domach, mieszkaniach występują pleśnie czy grzyby. Często dzieje się tak w przypadku braku odpowiedniej wentylacji naszego mieszkania, wówczas pleśnie takie jak Stachybotrys chartarum, czy Aspergillus versicolor i ich mykotoksyny zostają usunięte poprzez ozonowanie. Ważną zaletą zastosowania ozonu jest możliwość zabicia bakterii, wirusów i grzybów nawet w trudno dostępnych miejscach. Wynika to z urządzenia, które wyposażone jest w wentylatory, za pomocą którego rozprowadza ozon w najmniejsze szczeliny. Zaletą metody ozonowania pomieszczenia, mieszkania jest przeprowadzenie jej w przypadku osób mających alergie, czy chorujących na astmę.

Ozonowanie pomieszczeń – gdzie możemy i czy warto przeprowadzić ozonowanie?

Ozonowanie przeprowadzić można w pomieszczeniach budynków użyteczności publicznej: teatrach, kinach, szpitalach. Wykonuje się również ozonowanie samochodu, aby np. odkazić klimatyzacje. Zabieg ozonowania często wykonuje się w więzieniach, czy karetkach w przypadku przewożenia zaniedbanego, chorego pacjenta. W celu zabicia zapachów po malowaniu, lakierowaniu usługę dezynfekcji ozonem również przeprowadza się w takich miejscach. Usuwanie nieprzyjemnych zapachów poprzez użycie ozonu wykonuje się w komorach chłodniczych, mroźniach, zakładach przetwórstwa mięsnego, w których często występują brzydkie zapachy przy obróbce mięsa. Ozonowanie wówczas zapobiega skażeniom żywności i zapewnia jego bezpieczeństwo. Dezynfekcję pomieszczeń z wykorzystaniem ozonu przeprowadza się w placówkach służby zdrowia, szpitalach, na salach chorych, w przychodniach, gabinetach zabiegowych.

Skuteczne ozonowanie usuwa wirusy -w tym Koronawirusa covid 19!

Silnie utleniające właściwości, które posiada ozon usuwają wirusy otoczkowe, w tym koronawirusa covid 19. Jest to bezpieczny zabieg, w którym nie trzeba stosować preparatów chemicznych. Ozon usuwa 99,9% patogenów w powietrzu, w tym koronawirusa sars cov 2 i grypy.

Koronawirus sars cov 2 to wirus osłonkowy, który jest znacznie wrażliwszy na czynniki fizyko-chemiczne niż wirusy bezosłonkowe, co oznacza że koronawirus jest bardzo podatny na ozonowanie.

Ile kosztuje przeprowadzenie zabiegu ozonowania pomieszczeń, mieszkania? Na to i wiele innych nurtujących Was pytań odpowiemy! – Zapraszamy do kontaktu!

Zakład Dezynfekcji, Dezynsekcji i Deratyzacji Andrzeja Panfila to gwarancja wykonania profesjonalnego zabiegu. Zachęcamy do skorzystania z usług ozonowania! Gwarantujemy skuteczność i indywidualne podejście do klienta. Zakład nasz stosuje profesjonalne certyfikowane generatory ozonu!

    Darmowa wycena!

    Masz pytania lub potrzebujesz naszej pomocy? Może interesuje Cię wycena naszych usług? Wyślij zapytanie, a odpowiemy na nie najszybciej jak to możliwe.

    Tę stronę chroni rozwiązanie reCAPTCHA. Obowiązuje Polityka Prywatności oraz Regulamin Google.

    Zadzwoń do nas!