Leczenie kasztanowców

Leczenie kasztanowców

Szrotówek kasztanowcowiaczek jest to szkodnik drzewa, który powoduje przedwczesne opadanie liści i obumieranie drzewa -kasztanowca. Jest to motyl występujący obecnie na terenie całej Europy. Jego ekspansja na kontynent trwała krótko. Po raz pierwszy szkodnika zaobserwowano w 1984 roku w Macedonii. Pięć lat później pojawił się w Austrii, a następnie w Czechach, Słowacji, Francji i we Włoszech. Do Polski dotarł w 1998 roku.

Główną przyczyną jest przenoszenie owada oraz liści wraz z jego larwami przez transport samochodowy. Pasożyt jako pierwszy atakuje kasztanowce znajdujące się przy głównych trasach i ulicach.

Firma DDD Andrzej Panfil stosuje z powodzeniem metodę zakładania żółtych opasek lepowych z wkładem feromonowym na pnie drzew w postaci pasów foliowych pokrytych preparatem klejącym, które zdecydowanie różnią się skutecznością od zwykłych opasek lepowych wykorzystywanych do zwalczania szrotówka kasztanowcowiaczka. Przy pomocy opasek z feromonem wyłapywane są głównie owady I i II pokolenia, które głównie bytują na pniach drzew. Pułapki należy stosować w czasie wylotu motyli z każdego pokolenia. Pierwsze opaski należy zastosować w kwietniu.

Leczenie kasztanowców to metoda, która obecnie jest najczęściej stosowana i najskuteczniejsza. Pospolicie stosowane zwykłe opaski lepowe to po prostu zwykły stretch posmarowany klejem. Powoduje on niską efektywność wyłapywania tego szkodnika. Natomiast zastosowanie opasek lepowych w kolorze żółtym dodatkowo wzbogaconych feromonem powoduje, że owady te lgną do opasek.

Przykładowe realizacje ochrony kasztanowców

    Darmowa wycena!

    Masz pytania lub potrzebujesz naszej pomocy? Może interesuje Cię wycena naszych usług? Wyślij zapytanie, a odpowiemy na nie najszybciej jak to możliwe.

    Tę stronę chroni rozwiązanie reCAPTCHA. Obowiązuje Polityka Prywatności oraz Regulamin Google.

    Zadzwoń do nas!