Leczenie kasztanowców

Leczenie kasztanowców

Szrotówek kasztanowcowiaczek jest to szkodnik drzewa, który powoduje przedwczesne opadanie liści i obumieranie drzewa -kasztanowca. Jest to motyl występujący obecnie na terenie całej Europy. Jego ekspansja na kontynent trwała krótko. Po raz pierwszy szkodnika zaobserwowano w 1984 roku w Macedonii. Pięć lat później pojawił się w Austrii, a następnie w Czechach, Słowacji, Francji i we Włoszech. Do Polski dotarł w 1998 roku.

Główną przyczyną jest przenoszenie owada oraz liści wraz z jego larwami przez transport samochodowy. Pasożyt jako pierwszy atakuje kasztanowce znajdujące się przy głównych trasach i ulicach.

Firma DDD Andrzej Panfil stosuje z powodzeniem metodę zakładania żółtych opasek lepowych z wkładem feromonowym na pnie drzew w postaci pasów foliowych pokrytych preparatem klejącym, które zdecydowanie różnią się skutecznością od zwykłych opasek lepowych wykorzystywanych do zwalczania szrotówka kasztanowcowiaczka. Przy pomocy opasek z feromonem wyłapywane są głównie owady I i II pokolenia, które głównie bytują na pniach drzew. Pułapki należy stosować w czasie wylotu motyli z każdego pokolenia. Pierwsze opaski należy zastosować w kwietniu.

Leczenie kasztanowców to metoda, która obecnie jest najczęściej stosowana i najskuteczniejsza. Pospolicie stosowane zwykłe opaski lepowe to po prostu zwykły stretch posmarowany klejem. Powoduje on niską efektywność wyłapywania tego szkodnika. Natomiast zastosowanie opasek lepowych w kolorze żółtym dodatkowo wzbogaconych feromonem powoduje, że owady te lgną do opasek.

    Darmowa wycena!

    Masz pytania lub potrzebujesz naszej pomocy? Może interesuje Cię wycena naszych usług? Wyślij zapytanie, a odpowiemy na nie najszybciej jak to możliwe.