Zwalczanie karaczanów: prusaków, karaluchów

Zwalczanie karaczanów: prusaków, karaluchów, przybyszki amerykańskiej

Karaczan jest to owad, który przystosował się do życia w środowisku silnie przekształconym przez człowieka. Występuje wiele gatunków karaczanów, najczęściej występujący szkodnik z tej grupy to Karaczan Prusak (Blatella germanica), Karaluch wschodni (Blatta orientalis) i Przybyszka amerykańska (Periplaneta americana).

Karaczany- rodzaje

Prusaki

Prusaki to owady o długich, ruchliwych czułkach, posiadające stopy z czterema członami, który każdy z nich ma przylgi, a ostatni z nich jest z poduszeczką i pazurkami. Prusak mierzy około 1 cm długości i jest jasnobrunatny. Ich skrzydła są dobrze ukształtowane, mimo to prusaki nie fruwają. Ciało tych szkodników jest spłaszczone, dzięki czemu są w stanie przedostać się przez najmniejsze szpary. Samce prusaków żyją zwykle 4 miesiące, z kolei samice dłużej tj. 6 miesięcy. Prusaka najczęściej możemy znaleźć w magazynach, kuchniach, w ciepłych miejscach, szpitalach, zakładach gastronomicznych. Prusaki prowadzą nocny tryb życia.

Karaluch wschodni

Karaluchy wschodnie to owady o długości około 18-30mm, są one zatem masywniejsze od prusaka. Szkodniki te są czarne, ciemnobrunatne i błyszczące o krępej budowie. Karaluchy są owadami uskrzydlonymi, jednak latają w ostateczności. Za dnia chowają się w kryjówkach, po czym po zachodzie słońca wychodzą, aby znaleźć pokarm. Karaluchy są wszystkożerne, a ponadto bardzo wrażliwe na brak wody. Samce karaluchów mają okrywy skrzydłowe do 2/3 odwłoka, natomiast samice posiadają szczątkowe skrzydła. Z gruczołów skórnych karaluchów wydobywa się brzydki zapach.

Przybyszka amerykańska

Przybyszka amerykańska Periplaneta americana to karaczan o czerwono brązowej powłoce z tułowiem zabarwionym na żółto. Może mieć od 2,8 do nawet 5 cm. Szkodniki te mają dobrze rozwinięte skrzydła, tak więc potrafią latać do 30m. Karaczany tej grupy występują w ciepłych i wilgotnych miejscach takich jak piekarnie, szpitale, kuchnie. Szkodniki aktywne są nocą. Przybyszki amerykańskie żyją około 2 lata.

Karaczany takie jak przybyszki amerykańskie, karaluchy i prusaki nie gryzą, jednak potrafią się bardzo szybko rozmnażać, a co za tym idzie przytłaczać swoją liczebnością i zanieczyszczać nasze domowe zapasy żywności.

Zakład nasz zwalcza karaluchy i prusaki zarówno w domu, mieszkaniu, jak i dużych zakładach, szpitalach na terenie Inowrocławia, Bydgoszczy, Torunia, Poznania i wielu innych miast.

Prusaki i karaluchy to najpospolitsze i najbardziej znane insekty domowe. Są to insekty sanitarne, które bardzo często pojawiają się w kuchni, obiektach, gdzie występuje żywność, wówczas może dojść do zawieszenia danego ośrodka (tj. restauracji) przez Sanepid. W takich przypadkach niezbędne jest zwalczenie karaluchów i prusaków przez profesjonalną firmę dezynsekcyjną.

Szkodniki te są roznosicielami poważnych chorób zakaźnych, takich jak: czerwonka, choroby Heinego-Medina, duru brzusznego i wirusowego zakażenia przewodu pokarmowego.

Co zrobić, aby nie dopuścić do pojawienia się karaluchów i prusaków?

Niestety, karaluchy i prusaki mogą przywędrować od sąsiadów naszego mieszkania, domu. Z tego względu jedynym sposobem jest zniechęcenie owadów od takich wizyt. Istnieją polecane sposoby, aby w naszym domu, mieszkaniu nie pojawiły się karaluchy i prusaki. Istotną kwestią jest zachowanie owadoszczelności pomieszczeń, zamontowanie siatek w oknach czy otworach wentylacyjnych. Ważne jest również, aby ograniczyć dostęp prusaków i karaluchów do wody i pokarmu. Aby nie dopuścić do pojawienia się karaczanów w naszym domu, firmie itd. należy utrzymywać porządek, nie zostawiać resztek jedzenia, a także przetrzymywać pożywienie w zamkniętych naczyniach. W celu ograniczenia inwazji tych szkodników trzeba utrzymywać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach. Warto również systematycznie usuwać resztki produkcyjne z miejsca roboczego .

Zwalczanie prusaków- domowe sposoby!

Podejmij walkę z karaluchami sam! Spróbuj domowych sposobów, aby pozbyć się karaczanów! Należy zaobserwować skąd szkodniki: prusak i karaczany wychodzą, a potem możesz użyć produktów odstraszających insekty. Substancje oddziałujące na owady to cukier wymieszany z proszkiem do pieczenia oraz pokruszony liść laurowy rozsypany w kuchni. Piwo to kolejny ciekawy sposób na ograniczenie szkodników, gdy w naszym domu są ich pojedyncze sztuki. Smakosze piwa po skuszeniu się trunkiem, stają się wolniejsze, wówczas gdy znajdą się w miseczce ze szmatką nasiąkniętą piwem, należy je szybko przykryć i wynieść.

Jeżeli jednak nadal masz problem z prusakami w domu, sprawdź profesjonalne sposoby ich zwalczania, które oferuje Zakład Dezynfekcji, Dezynsekcji i Deratyzacji Andrzeja Panfila!

Zwalczanie karaczanów

Zwalczanie prusaków karaluchów i karaczanów jest skuteczne gdy stosujemy Integrowane metody zwalczania. Należą do nich:

Monitorowanie

Monitoring szkodników jest niezwykle istotny, zwłaszcza w przypadku występowania owadów w zakładach przemysłowych. Zakład Dezynfekcji, Dezynsekcji i Deratyzacji przeprowadza wówczas inspekcję wizualną na terenie firmy, dokonuje przeglądu urządzeń do monitorowania karaczanów poprzez pułapki „na prusaki i karaluchy”. Następnie ważne jest określenie liczebności owadów, zapisując dane aktywności szkodników w dokumentacji. W przypadku przekroczenia ustalonego progu występowania karaluchów i prusaków należy zwalczyć je metodami chemicznymi lub mechanicznymi.

Zastosowanie chemicznych środków

Karaluchy i prusaki to szkodniki, których możemy pozbyć się również stosując środki chemiczne. Preparaty takie pozostawiają w otoczeniu mikrogranulki, które przyczepiają się do owada. Prusak czy karaczan pokryty środkiem przekazuje truciznę pozostałym osobnikom, po czym następuje zgon karalucha. Istnieje wiele preparatów zwalczających szkodniki, które należy odpowiednio dobierać do potrzeb, aby karaczany zniknęły natychmiastowo. Skuteczna metoda pozbycia się owadów to zamgławianie ULV. Polega ona na rozproszeniu trującego środka używając przy tym urządzenia – zamgławiacza, który rozbija preparat na małe cząsteczki, dzięki czemu trudne dostępne miejsca są również pokryte trucizną.

Metody mechaniczne

Aby pozbyć się karalucha czy prusaka warto zastosować żel, który rozprowadza się w szparach i szczelinach, czyli na terenie gdzie występują karaluchy czy prusaki. Wykorzystanie środków w formie żelu do dezynsekcji to metoda skuteczna i długotrwała. Profesjonalne użycie tych produktów jest ważne, aby szkodniki nie rozprzestrzeniły się jeszcze bardziej. Dzięki zastosowaniu żelu w naszym domu, mieszkaniu, firmie nie odczuwamy żadnego zapachu, a środek nie rozprzestrzenia się do innych pomieszczeń. Metoda ta zalecana jest do zastosowania w przedszkolach, szkołach, placówkach ochrony zdrowia i wszędzie tam gdzie nie można użyć chemii, czyli np. w przypadku obecności chorych, starszych ludzi, dzieci, kobiet w ciąży, zwierząt. Preparat w postaci żelu do zwalczania prusaków i karaluchów ma działanie insektobójcze, po pobraniu trutki szkodniki te giną w ciągu kilku godzin.

W celu całkowitego pozbycia się karaczanów potrzebna jest skutecznie przeprowadzona dezynsekcja przez wyspecjalizowaną firmę zwalczającą szkodniki. Dezynsekcja przeprowadzona przez nasza firmę gwarantuje wytępienie karaluchów. Stosujemy najnowocześniejsze środki owadobójcze.

Usługę dezynsekcji, zwalczania karaluchów: karaczanów, prusaków w domach, firmach wykonujemy na terenie:

  • województwa kujawsko -pomorskiego: Bydgoszcz, Inowrocław, Toruń, Włocławek, Grudziądz
  • województwa wielkopolskiego: Poznań, Kalisz, Konin, Piła, Gniezno, Leszno.

Zakład nasz podejmuje się zwalczania karaluchów, prusaków w ciągu 24 godzin od zgłoszenia zlecenia.

Zapraszamy po kontakt! Uzyskają Państwo wszystkie niezbędne informacje na temat usługi – zwalczanie prusaków i karaluchów.

    Darmowa wycena!

    Masz pytania lub potrzebujesz naszej pomocy? Może interesuje Cię wycena naszych usług? Wyślij zapytanie, a odpowiemy na nie najszybciej jak to możliwe.

    Tę stronę chroni rozwiązanie reCAPTCHA. Obowiązuje Polityka Prywatności oraz Regulamin Google.

    Zadzwoń do nas!