Świerzbowiec Ptasi

Świerzbowiec Ptasi: Jak Rozpoznać i Leczyć Tę Pasożytniczą Chorobę

Świerzb ptasi, zwany również świerzbowcem, to zakaźna choroba wywoływana przez mikroskopijne pajęczaki zwane świerzbowcami. Te niewielkie organizmy, będące dalekimi krewnymi pająków, są zewnętrznymi pasożytami i zwykle spędzają całe swoje życie na ciele swojego żywiciela. U ptaków dominują gatunki z rodzaju Knemidocoptes. Te roztocza nie stanowią zagrożenia dla ludzi, ale mogą stać się problemem w hodowli ptaków, zwłaszcza w kurnikach, gdzie konieczna może być dezynfekcja i dezynsekcja.

Jak dochodzi do zakażenia świerzbowcem?

Głównym sposobem transmisji świerzbowca jest bezpośredni kontakt z zainfekowanym ptakiem. Choroba szybko się rozprzestrzenia, zwłaszcza wśród gatunków o towarzyskim charakterze, takich jak papużki faliste. Wśród popularnych ptaków ozdobnych hodowanych w naszych domach, to właśnie te sympatyczne ptaki są najczęściej atakowane przez świerzbowce. W kurnikach, zwłaszcza tych dużych, konieczna może być dezynsekcja i dezynfekcja, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby.

akie są objawy świerzbowca ptasiego?

Objawy świerzbowca ptasiego mogą pojawić się długo po zakażeniu – czasem po kilku miesiącach, a nawet latach. Czynnikami sprzyjającymi wystąpieniu objawów są stres, niewłaściwa dieta, pogorszenie warunków życia lub osłabienie organizmu przez inne choroby. U papug pierwsze objawy często pojawiają się na dziobie i woskówce, rzadziej na łapkach. Miejsca zainfekowane pasożytami można zauważyć jako gąbczaste narośla o szarawym, białym lub żółtawym kolorze z porowatą powierzchnią przeciętą licznymi kanalikami i dziurkami.

Leczenie świerzbowca ptasiego

W początkowych stadiach choroby, zmienione miejsca można smarować czystym olejem parafinowym lub wazeliną, które mają na celu uduszenie roztoczy przez odcięcie dostępu do powietrza. Jest to skuteczne, pod warunkiem prawidłowego rozpoznania choroby, co może być trudne dla osoby niebędącej specjalistą. Dlatego zaleca się, aby leczenie świerzbowca powierzyć lekarzowi weterynarii.

W zaawansowanych stadiach choroby konieczne jest leczenie farmakologiczne, które polega na podawaniu leków zabijających pasożyty. Leki te podaje się do picia lub stosuje zewnętrznie. Chorym ptakom należy zapewnić jak najlepsze warunki, optymalną dietę i spokój. Dodatkowo, w przypadku kurników, może być konieczna dezynfekcja i dezynsekcja, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby.

Kiedy zauważymy pierwsze objawy świerzbu, nie powinniśmy zwlekać z wizytą u weterynarza. Im szybciej rozpoczniemy leczenie, tym lepiej dla naszego pupila. Ponadto, w zaawansowanych stadiach choroby mogą wystąpić nieodwracalne zmiany, takie jak zniszczenie warstwy rogowej dzioba lub woskówki.

Zadzwoń do nas!