Szczur – jak rozpoznać jego obecność i się go pozbyć?

Szczur – jak rozpoznać jego obecność i się go pozbyć?

Szczury to jedne z najczęstszych nieproszonych gości w naszych domach. Zwykle spotkać je można na strychach, w piwnicach, garażach, a także w miejscach rzadziej odwiedzanych w domu przez ludzi. Jeżeli jednak znajdą drogę, by dostać się do naszych mieszkań, skorzystają z okazji np. przez rury kanalizacyjne. Są zwinne i inteligentne. Najczęściej do zasiedlenia przez szczury dochodzi w okresie jesienno-zimowym, kiedy szukają pożywienia oraz schronienia przed chłodem.

Jak odróżnić szczura od myszy?

Rozpoznanie szczura nie jest trudnym zadaniem i zwykle nie budzi wątpliwości. Szczur jest dużym gryzoniem o krępej budowie (około 20 – 30 cm długości nie licząc ogona), znacznie większym od myszy. Jego ogon także jest dłuższy i grubszy, a pyszczek szerszy.

Gdzie lubią przebywać szczury?

Szczury to zwierzęta synantropijne, co oznacza, że nie potrafią żyć z dala od ludzi, dlatego tak chętnie zamieszkują nasze domostwa czy gospodarstwa. Spotkać je można w budynkach gospodarczych czy wiatach, szczególnie, jeżeli wyrzucamy tam resztki jedzenia np. dla zwierząt. Szczury budują gniazda, wykorzystując do tego znaleziony papier, rozerwane kartonowe pudełka czy stare materiały tekstylne. Do gniazd szczurzych prowadzą liczne kanały i nory, których wejścia mają zwykle około 10 cm średnicy. Kopią je najczęściej w miejscach z dostępem do wody. Można też na nie natrafić pod stosami śmieci i w kubłach, pomiędzy składowanymi belkami drewna, w kompoście lub przy niskich roślinach.

Jak rozpoznać obecność szczura w domu?

Szczury cały czas coś gryzą, ich zęby rosną nieustannie, więc gryzienie jest dla nich procesem naturalnym, a nawet koniecznym. Konsekwencją tego są jednak przegryzione przewody, rury hydrauliczne, uszkodzenia w instalacji termicznej, w elewacji domu czy w jego drewnianych elementach, jak również w meblach. Kolejnym tropem powinny być naruszone zapasy naszej żywności, pozostawione resztki pokarmu oraz odchody. Gryzonie te bowiem zanieczyszczają swoim moczem wszystkie przedmioty i powierzchnie, na których bytują. Zapach, który pozostawiają po sobie jest bardzo nieprzyjemny, a wszystko, co zanieczyszczone nadaje się do dezynfekcji, gdyż szczury są nosicielami wielu chorób zakaźnych oraz pasożytniczych takich jak: salmonelloza, wścieklizna, włośnica, tasiemczyca, i wiele innych. Głównym źródłem zakażenia jest skażona odchodami gryzoni żywność. Rzadko bywają agresywne, jednak kiedy poczują się zagrożone potrafią zaatakować i dotkliwie poranić, szczególnie dzieci.

Szczury są bardzo inteligentne oraz szybko się rozmnażają. Potrafią nauczyć się, jak omijać zastawione na nie pułapki, a w krótkim czasie, kiedy sprzyjają im warunki, mogą powiększyć swoją populację nawet do kilkudziesięciu osobników, dlatego należy postępować z nimi szybko i skutecznie. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na zwalczenie tych niechcianych lokatorów.

Chwytacze i pułapki na szczury

Pułapka na szczura

Pułapka na szczura

Na rynku istnieje wiele produktów, które pozwalają na skuteczne rozprawienie się z niewielką ilością szczurów. Jednym z takich produktów jest pułapka, na której umieszcza się odpowiedni smakołyk. Kiedy gryzoń skusi się na niego i ruszy pułapkę, uruchamia to mechanizm, który uśmierca zwierzę. W przypadku tego sposobu należy pułapki rozmieścić w sposób przemyślany, by nie natrafiły na nie zaciekawione dzieci czy zwierzęta domowe.
Istnieją również pułapki żywochwytne, które pozwalają na złapanie szczura w sposób bardziej humanitarny. W nich również umieszcza się pożywienie, które zapachem wabi zwierzę. Gdy szczur znajduje się w środku i poruszy pokarmem, zamykają się drzwiczki, a gryzonia można wynieść i wypuścić na wolność z dala od domu np. w lesie. Pułapki te są wielokrotnego użytku.

Trutki

Środki chemiczne, które po spożyciu wywołują śmierć szczura. Mają postać pasty, granulek czy kostek lub płynną, którą można nasączyć przekąskę np. chleb. Trutki zawierają benzoesan denatorium, który ma gorzki smak, dzięki czemu ryzyko spożycia przez człowieka zostaje ograniczone, jednak cały czas istnieje w przypadku spożycia przez zwierzęta domowe, dlatego trzeba ograniczyć im dostęp do miejsc z rozłożoną trutką. Dodatkowo środki te wzbogacone są o substancje mumifikujące, które nie pozwalają na rozkładanie się ciała szczura i rozchodzenie się przykrego zapachu. Trutki zaczynają dziać po kilku dniach, co jest zaletą, gdyż pozostałe zwierzęta nie kojarzą spożycia środka z nieprzyjemnym następstwem.

Trutka na szczura

Trutka na szczura

Odstraszacze

To kolejny z humanitarnych sposobów radzenia sobie z gryzoniami. Elektroniczne odstraszacze wytwarzają dźwięki z reguły o częstotliwości 25-65 kHz, powodując tym nieprzyjemne odczucia u szczurów i negatywne oddziaływanie na ich układ nerwowy, przez co unikają one miejsc objętych zasięgiem odstraszaczy, dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniego odstraszacza do swojego areału. NIestety szczury są zwierzętami o dużych zdolnościach adaptacyjnych, dlatego po dłuższym czasie mogą przyzwyczaić się do emitowanego dźwięku.

Koty i psy, jako pomoc w zwalczaniu nieproszonych lokatorów

Zwierzęta domowe mogą okazać się bardzo pomocne w tym przedsięwzięciu. Nie tylko odstraszają, ale także ich łowczy instynkt sprawia, że same chcą pozbyć się intruzów. Deratyzacja, czyli odszczurzanie, to usługa wykonywana przez profesjonalne firmy. Jeżeli nie udało się nam zwalczyć populacji szczurów we własnym zakresie lub nie chcemy i nie mamy czasu zrobić tego samemu, dobrym rozwiązaniem będzie zatrudnienie firmy, która zrobi to za nas w sposób sprawny i skuteczny. Specjalista nie tylko pozbędzie się gryzoni, ale także może zabezpieczyć miejsca, przez które potencjalnie szczur mógłby się przedostać do naszego domu. Dodatkowo w ofercie znajdziemy monitoring aktywności szkodników.

Działamy na terenie całej Polski

Nasza firma Panfil DDD świadczy kompleksowe usługi dezynfekcji, dezynsekcji i deratyzacji na terenie całej Polski. Obejmujemy swoim zasięgiem wszystkie województwa i największe miasta, dzięki czemu jesteśmy w stanie dotrzeć do każdego klienta.

Mapa Polski

Dolnośląskie: Wrocław, Legnica, Wałbrzych, Jelenia Góra

Kujawsko-pomorskie: Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Grudziądz

Lubelskie: Lublin, Zamość, Chełm, Biała Podlaska

Lubuskie: Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski, Nowa Sól

Łódzkie: Łódź, Piotrków Trybunalski, Skierniewice

Małopolskie: Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Oświęcim

Mazowieckie: Warszawa, Radom, Płock, Siedlce, Ostrołęka

Opolskie: Opole, Kędzierzyn-Koźle, Nysa

Podkarpackie: Rzeszów, Przemyśl, Stalowa Wola, Tarnobrzeg

Podlaskie: Białystok, Suwałki, Łomża

Pomorskie: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Słupsk

Śląskie: Katowice, Częstochowa, Gliwice, Zabrze, Sosnowiec

Świętokrzyskie: Kielce, Ostrowiec Świętokrzyski, Starachowice

Warmińsko-mazurskie: Olsztyn, Elbląg, Ełk

Wielkopolskie: Poznań, Kalisz, Konin, Leszno, Gniezno

Zachodniopomorskie: Szczecin, Koszalin, Świnoujście

Zadzwoń do nas!