Pluskwy – jak je rozpoznać, czym są i jak je zwalczyć?

Pluskwy – jak je rozpoznać, czym są i jak je zwalczyć?

Pluskwy domowe potrafią okazać się niezwykle uciążliwym pasożytem w naszym mieszkaniu. Choć są bardzo małe i często niewidoczne na co dzień, to ich obecność da się odczuć, bowiem żywią się ludzką i zwierzęcą krwią. Najczęściej trudno ustalić skąd w domu wzięły się pluskwy – skąd je przynieśliśmy, ale o ich obecności wiemy, gdy na ciele pojawiają się ślady po ugryzieniach, które niejednokrotnie mogą być bolesne. Zwalczanie pluskiew na własną rękę nie jest proste, nieraz może okazać się, że trzeba będzie poprosić o pomoc fachowca. Jak wyglądają pluskwy i jak je rozpoznać? Gdzie można je znaleźć i jak się ich pozbyć? Oto podpowiedzi.

Jak wygląda pluskwa domowa?

Na początek dobrze jest poznać wroga. Musimy wiedzieć, jak wygląda pluskwa, aby umieć ją odróżnić od innych insektów i je wykluczyć z kręgu podejrzanych, żeby móc zacząć działać. Pluskwy mają około 0,5 centymetra długości, są to owady bezskrzydłe z pręgowanym pancerzykiem, który jest dość płaski. Swoim wyglądem przypominają pestkę jabłka. Kiedy nie są najedzone, mają jaśniejszy, beżowy kolor z centralnym ciemnym punktem. Posiadają 3 pary cienkich odnóży wyposażonych w malutkie pazurki, które umożliwiają im przyczepienie się do skóry żywiciela. Głowa jest krótka, ale szeroka, na jej szczycie widoczne są czterosegmentowe czułki. 

pluskwa zbliżenie

Wygląd pluskwy w przybliżeniu

Skąd pluskwy w naszych domach?

Odpowiedź na to pytanie niejednokrotnie jest trudna do zdefiniowania. Pomimo utartych przekonań o tym, iż pluskwy pojawiają się tylko w miejscach brudnych i zaniedbanych, należy nadmienić, że nawet w hotelach o wysokim standardzie ten problem może się pojawić, a to dlatego, że w takich obiektach jak hotele, szpitale czy pensjonaty codziennie wymienia się duża liczba osób, które po prostu mogą je ze sobą przynieść. Podobnie jest w naszych domach. Jeżeli odwiedzi nas osoba, która akurat zmaga się z problemem usuwania pluskiew, to istnieje ryzyko, że wraz z jej odwiedzinami i w naszym domu się one pojawią np. przez przeniesienie ich na ubraniu czy w torebce. Również przywiezione do mieszkania meble po poprzednim właścicielu mogą okazać się źródłem problemu. Sposobów jest wiele.

Choć problem z pluskwami może wydawać się w dzisiejszych czasach już nieaktualny, to owo przekonanie okazuje się mylące. Owady te z czasem stosowania insektycydów zyskały na nie pewną odporność. Pomocne w przetrwaniu dla pluskiew są także międzynarodowe i międzykontynentalne podróże. Pluskwy potrafią przetrwać bez pożywienia kilka miesięcy, a nawet do roku – przechodząc w stan hibernacji. 

Gdzie można znaleźć kryjówki pluskiew?

Jeżeli podejrzewamy obecność pluskiew w naszym domu, powinniśmy sprawdzić wszystkie zakamarki w pomieszczeniach tj.: zagłówek łóżka i wszystkie jego szczeliny, materac, listwy przypodłogowe, gniazdka ścienne, a nawet miejsca na ścianie, na których tapeta nie przylega, tworząc tym samym schronienie dla tych małych stworzeń. 

O ich obecności świadczyć mogą np. mikroskopijne wylinki pancerzyków, ciemnobrunatne drobinki odchodów – czyli przetrawiona krew, a także małe plamki krwi na prześcieradle. Jaja pluskiew są bardzo małe, trudne do zauważenia, jasnego koloru, są składane w ciemnych zakamarkach mieszkania. Dorosły osobnik może złożyć dziennie od 2 do nawet 10 jaj. W pomieszczeniach, w których doszło wręcz do inwazji pluskiew, unosi się lekko cytrusowy zapach przypominający woń kolendry.

Jak wyglądają ukąszenia?

Samo ugryzienie pluskwy nie boli, bo ta w momencie kąsania wstrzykuje swoją substancję znieczulającą. Osoby, które nie wykazują żadnej reakcji alergicznej na ukąszenia owadów nie będą odczuwały dużego dyskomfortu również po ukąszeniu przez pluskwę. Takich osób jest jednak niewiele, co oznacza, że większość z nas po ugryzieniu znajdzie na ciele rumieniowe, płaskowyniosłe wykwity podobne do tych po ukąszeniu przez komara. W miejscu wgryzienia się pluskwy w skórę widoczny jest ciemniejszy od reszty – czerwony punkt. Zmianom tym towarzyszy świąd, a nawet ból, który pojawia się po 24-48 godzin po ukąszeniu. Charakterystyczne dla takich ukąszeń jest liniowe ułożenie na ciele zwykle po 3, co z angielskiego określa się jako breakfast, lunch, dinner, czyli śniadanie, obiad, kolacja. Pluskwy największą aktywność wykazują w nocy między 1. a 5. nad ranem, co może być związane z najgłębszą fazą snu człowieka.

ukąszenia pluskwy

Ukąszenia pluskwy

Jak zwalczać pluskwy?

Wyeliminowanie pluskiew z mieszkania nie należy do łatwych zadań, szczególnie w bloku, gdzie istnieje ryzyko, że insekty mogą powrócić do nas rurami wentylacyjnymi czy kanałami instalacyjnymi. Dlatego problem warto rozwiązywać całościowo, a także z pomocą profesjonalnej ekipy. Obecnie najczęściej używaną, skuteczną, a zarazem mniej inwazyjną metodą jest zamgławianie (ULV). Proces ten polega na wypuszczeniu przez generator chemicznej mgły o bardzo małych cząsteczkach, tak aby substancje mogły dotrzeć do wszystkich zakamarków. Sposób ten pozwala również na zmniejszenie ilości użytej w mieszkaniu chemii oraz nie pozostawia zacieków.

Istnieją również metody fizyczne takie jak: ogrzewanie pomieszczenia do temperatury 60 stopni Celsjusza, wymrażanie suchym lodem, para wodna czy wyłapywanie owadów.

Najwygodniejszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem zawsze będzie skorzystanie z usługi zwalczania pluskiew przez firmę DDD.

Zadzwoń do nas!