Zwalczanie rybików cukrowych Toruń
Rybiki (szczeciogonki z rzędu Thysanura) to drobne owady przypominające miniaturowe ryby, pokryte łuskami – stąd ich potoczna nazwa. Wyróżniają się trzema długimi wyrostkami na końcu odwłoka oraz szerokim przodem ciała, który stopniowo zwęża się ku tyłowi. Do najczęściej występujących należą rybik cukrowy i piekarniany.
Rybiki cukrowe
Rybiki cukrowe osiągają długość do 10 mm, mają błyszczącą, srebrzystą powierzchnię ciała i są znane także jako srebrzyki. Pokrywają je brązowawe łuski, natomiast ich odnóża i spód są jaśniejsze. Posiadają długie czułki sięgające nawet 8 mm. Na końcu odwłoka znajdują się trzy nitkowate przydatki. Najlepiej czują się w temperaturze około 22°C. Odżywiają się resztkami produktów spożywczych – głównie białkami, cukrami i skrobią – a także papierem czy starymi gazetami. Są wyjątkowo odporne na głód – mogą przetrwać nawet rok bez pożywienia.
Rybiki piekarniane
Rybiki piekarniane odróżniają się od cukrowych wyglądem – ich ciała mają łuski w odcieniach żółci i czerni, a czułki są dłuższe niż korpus. Posiadają także bardziej wydłużone odnóża oraz większy rozmiar. Oba gatunki preferują wilgotne środowiska, jednak rybiki piekarniane lepiej znoszą wysokie temperatury – nawet do 38°C – dlatego często można je spotkać w piekarniach czy magazynach żywnościowych.
Gdzie występują rybiki?
Rybiki można znaleźć w młynach, łazienkach, kuchniach, piwnicach, a także magazynach i lokalach gastronomicznych. Najchętniej przebywają w ciemnych i wilgotnych zakamarkach. Poza budynkami występują pod korą drzew oraz w opuszczonych gniazdach ptaków. Do wnętrz budynków – także w Toruniu – dostają się najczęściej poprzez systemy hydrauliczne. Są aktywne nocą, a po zapaleniu światła gwałtownie uciekają zygzakowatym ruchem do kryjówek. Często trafiają do wanien czy zlewów, z których nie mogą się wydostać z powodu śliskich, pionowych ścianek.
Szkodliwość rybików
Choć pojedyncze osobniki są niegroźne, w większej liczbie mogą uszkadzać tapety, książki oraz zanieczyszczać żywność, stając się uciążliwym problemem.
Jak chronić się przed rybikami cukrowymi?
Aby ograniczyć obecność rybików, należy zredukować wilgotność w mieszkaniu. Warto zadbać o szczelność rur i okien, poprawić cyrkulację powietrza i usuwać źródła wilgoci. Pomocne są pochłaniacze wilgoci oraz przechowywanie żywności w szczelnych pojemnikach. Wietrzenie łazienek i kuchni, a także dokładne sprzątanie i usuwanie szczelin również przyczyniają się do redukcji ryzyka infestacji. Rybiki są wrażliwe na niskie temperatury – przemrożenie pomieszczeń do ok. 15°C może skutecznie je wyeliminować.
Jeżeli mimo prób problem nie ustępuje, warto zwrócić się o pomoc do specjalistycznej firmy dezynsekcyjnej.
Zwalczanie rybików Toruń
Zakład Dezynfekcji, Dezynsekcji i Deratyzacji Andrzeja Panfila oferuje kompleksowe zwalczanie rybików cukrowych, zapewniając szybkie i efektywne działanie.
Do najskuteczniejszych metod należą preparaty chemiczne w formie trutek pokarmowych, rozstawiane w miejscach bytowania owadów. Zastosowanie mają również środki owadobójcze z grupy pyretroidów, które rozprowadza się poprzez oprysk lub zamgławianie ULV – metoda ta pozwala na równomierne rozprowadzenie środka i jego długotrwałe działanie. W celu monitorowania obecności rybików stosuje się pułapki lepowne, takie jak Panko.
Zachęcamy do skorzystania z usług naszego zakładu!
Zakład Dezynfekcji, Dezynsekcji i Deratyzacji Andrzeja Panfila skutecznie rozwiąże problem rybików również na terenie Torunia.