Zwalczanie rybików cukrowych Włocławek
Rybiki (szczeciogonki z rzędu Thysanura) to niewielkie owady przypominające miniaturowe ryby, pokryte drobnymi łuskami – stąd ich potoczna nazwa. Charakteryzują się trzema długimi wyrostkami na końcu odwłoka oraz szerokim przodem ciała, który zwęża się ku tyłowi. Do najczęściej występujących gatunków zaliczamy rybika cukrowego oraz piekarnianego.
Rybiki cukrowe
Rybiki cukrowe osiągają długość do 10 mm i mają połyskującą, srebrzystą powierzchnię ciała – stąd określenie „srebrzyki”. Pokryte są brązowawymi łuskami, a ich odnóża i spód ciała są nieco jaśniejsze. Długie czułki mogą mierzyć nawet 8 mm. Na końcu odwłoka posiadają trzy cienkie przydatki. Najlepiej funkcjonują w temperaturze około 22°C. Żywią się resztkami produktów spożywczych zawierających białka, cukry i skrobię, ale również papierem i starą makulaturą. Wyróżnia je wyjątkowa odporność na głód – mogą przetrwać nawet 12 miesięcy bez pokarmu.
Rybiki piekarniane
Rybiki piekarniane różnią się wyglądem – ich ciała mają łuski w kolorze żółtawo-czarnym, a czułki są dłuższe niż tułów. Mają też bardziej wydłużone odnóża i są nieco większe. Oba gatunki preferują wilgotne warunki, jednak rybiki piekarniane lepiej znoszą wyższe temperatury – nawet do 38°C – dlatego spotyka się je w piekarniach i magazynach żywnościowych.
Gdzie występują rybiki?
Rybiki często zasiedlają młyny, łazienki, kuchnie, piwnice oraz lokale gastronomiczne i magazyny. Najchętniej ukrywają się w ciemnych, wilgotnych zakamarkach. Na zewnątrz można je znaleźć pod korą drzew oraz w porzuconych gniazdach ptaków. Do wnętrz – również we Włocławku – trafiają najczęściej poprzez instalacje wodno-kanalizacyjne. Są aktywne nocą i po zapaleniu światła gwałtownie uciekają zygzakowatym ruchem. Często lądują w wannach czy zlewach, z których nie mogą się wydostać z powodu śliskich ścianek.
Szkodliwość rybików
Pojedyncze osobniki nie stanowią zagrożenia, ale w dużych skupiskach mogą niszczyć tapety, książki i zanieczyszczać żywność, stając się kłopotliwym problemem higienicznym.
Jak zabezpieczyć się przed rybikami?
Aby ograniczyć ich obecność, należy obniżyć poziom wilgotności w pomieszczeniach. Warto uszczelnić rury i okna, zadbać o dobrą wentylację i usuwać źródła wilgoci. Pomocne są pochłaniacze wilgoci, a żywność należy przechowywać w szczelnych pojemnikach. Regularne wietrzenie łazienek i kuchni oraz dokładne sprzątanie i uszczelnianie szczelin również zmniejsza ryzyko pojawienia się rybików. Są one wrażliwe na zimno – przemarznięcie pomieszczenia do około 15°C może skutecznie ograniczyć ich liczebność. Jeśli mimo wszystko problem się utrzymuje, warto zwrócić się o pomoc do profesjonalnej firmy.
Zwalczanie rybików Włocławek
Zakład Dezynfekcji, Dezynsekcji i Deratyzacji Andrzeja Panfila oferuje kompleksowe zwalczanie rybików cukrowych na terenie Włocławka i okolic, zapewniając skuteczne i szybkie działanie. Do najefektywniejszych metod należą środki chemiczne w formie trutek pokarmowych, rozmieszczane w miejscach żerowania owadów. Wykorzystuje się również preparaty owadobójcze z grupy pyretroidów, aplikowane metodą oprysku lub zamgławiania ULV – umożliwia to równomierne pokrycie powierzchni i długotrwałe działanie. Do monitorowania obecności rybików stosuje się także pułapki klejowe, np. typu Panko.
Zachęcamy do skorzystania z usług naszej firmy!
Zakład DDD Andrzeja Panfila skutecznie eliminuje rybiki również na terenie Włocławka.